28.09.2018

Łańcuch dostaw. Dlaczego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie nim?

Właściciele firm produkcyjnych, sklepów internetowych czy hurtowni potrzebują dostępu do powierzchni magazynowej. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz rozpocząć poszukiwania hali na towary, zapoznaj się z naszymi wskazówkami – podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy wyborze oferty, aby podjęta decyzja była słuszna.

Lokalizacja i rodzaj magazynu

Hale i magazyny do wynajęcia są dostępne w wielu miejscach Polski. Warszawa, Wrocław czy Poznań – to przykładowe miasta, w których nie brakuje powierzchni magazynowej. Aby zawęzić poszukiwania idealnej hali magazynowej, rozpocząć warto od sprecyzowania lokalizacji. Znacznie łatwiej znaleźć magazyn na obrzeżach dużych miast. Dobrym przykładem jest Warszawa – w mieście i okolicy łącznie znajduje się ponad 3,1 mln m kw. powierzchni magazynowej[1].

Magazyn musi być dostosowany do potrzeb najemcy, a dokładniej pod prowadzoną przez niego działalność gospodarczą. Nie wszystkie magazyny oferowane pod wynajem są wyposażone w lodówki, które będą istotne dla hurtownika handlującego owocami i warzywami. Być może interesują Cię nie zamknięte, a półotwarte hale magazynowe. Wreszcie możesz potrzebować powierzchni przystosowanej do przechowywania materiałów niebezpiecznych. Sprecyzowanie oczekiwań względem wyposażenia magazynu pozwala zaoszczędzić czas na etapie prowadzenia poszukiwań odpowiedniej przestrzeni.

Otoczenie magazynu ma znaczenie

Hale magazynowe są wznoszone głównie w przemysłowych częściach miast lub na ich obrzeżach. Warszawa nie jest tu wyjątkiem – duże strefy logistyczne znajdują się na podwarszawskich Błoniach (P3 Błonie) i w Pruszkowie (np. Millenium Logistic Park Pruszków). Gdy znajdziesz już dogodną lokalizację, zwróć uwagę na otoczenie. Najlepiej, aby wokół również znajdowały się magazyny, a nie np. osiedla mieszkaniowe. W drugim przypadku magazynowanie może być niemożliwe w godzinach nocnych.

Najbliższe otoczenie magazynu warto przeanalizować także pod kątem łatwości dojazdu i pozostałej infrastruktury. W przypadku stref przemysłowych problemem mogą być korki. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować – w przeciwnym wypadku musisz liczyć się z opóźnieniami i dodatkowymi kosztami.

Wynajem magazynu – uwzględnij aktualne i przyszłe potrzeby

Nie każdej firmie opłaca się wznosić magazyn – czasem ekonomicznie uzasadniony jest wynajem. Przy wynajmie warto uwzględnić zarówno aktualne, jak i przyszłe potrzeby. Jako przedsiębiorca z pewnością wiesz, że bezcelowym jest płacenie za nieużywaną powierzchnię, dlatego też sprawdź, czy wynajmujący dzieli przestrzeń na moduły.

Podział powierzchni magazynowej na moduły jest bardzo korzystny z punktu widzenia najemców. Gdy firma podpisze kolejne umowy i będzie potrzebować dodatkowej przestrzeni, będzie mogła z niej skorzystać, bez konieczności szukania nowego magazynu w innej lokalizacji. W tym przypadku możliwości firmy udostępniającej przestrzeń magazynową i jej elastyczne podejście do klientów może być kluczowe dla nawiązania długofalowej współpracy.

Co otrzymasz w cenie?

Wynajem magazynu to konkretny koszt, który firma będzie ponosić co miesiąc. Dla każdego przedsiębiorcy cena ma kluczowe znaczenie. Porównywanie samych liczb nie ma jednak sensu – warto sprawdzić, co dokładnie otrzyma się w zamian za kwotę podaną przez firmę udostępniającą powierzchnię magazynową.

Nowoczesne strefy logistyczne są monitorowane, a najemcy otrzymują podstawowe wyposażenie magazynu do swojej dyspozycji. Inaczej mówiąc, magazyn jest wyposażony w regały i wózki widłowe, dzięki czemu magazynowanie odbywa się sprawnie. Ponieważ w magazynie towary mogą być przepakowywane, istotne jest także to, czy podana cena obejmuje wywóz śmieci. Może zdarzyć się tak, że niski, kuszący czynsz w praktyce okaże się bardzo wysoki, gdy doda się do niego dodatkowe opłaty, które będzie musiał ponieść najemca.

Wynajem magazynu wcale nie musi okazać się wyzwaniem – wiele zależy jednak od sprecyzowania oczekiwań przez najemcę. Porównanie ofert pod względem poszczególnych, istotnych dla Ciebie parametrów, pozwoli Ci wybrać korzystnie.

 

[1] Warszawa nadal liderem na rynku magazynów, https://magazyny.pl/blog/okiem-eksperta/warszawa-nadal-liderem-na-rynku-magazynow-2/ (dostęp 19.09.2018).

Najczęściej czytane:

Żeby obejrzeć ten artykuł - podaj adres e-mail

Skuteczna optymalizacja łańcucha dostaw

Zarządzanie łańcuchem dostaw postrzegane jest jako proces związany głównie z minimalizacją kosztów. Optymalizacja miejsca...
Żeby obejrzeć ten artykuł - podaj adres e-mail

PICKING - RODZAJE

Picking statyczny jest to sposób zalokowania produktów w strefie przygotowania zamówień, gdzie każdy produkt ma swoją ściśle...

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Konwencjonalne metody sprzedaży zaczerpnięte z dobrze znanych galerii handlowych w połączeniu z nowoczesnymi technologiami internetowymi...

Pozycjonowanie stron internetowych. Podstawowe informacje.

Pozycjonowanie stron internetowych jest procesem, który ma za zadanie uplasować naszą stronę internetową na pierwszym miejscu w...
Żeby obejrzeć ten artykuł - podaj adres e-mail

Sprzedaż alkoholu w internecie

Od dawna sprzedaż alkoholu budzi kontrowersje. Przeszukując internet w tej kwestii natrafiliśmy na następujący artykuł.  Ustawa o prawach...
WSPIERAMY CAŁY ŁAŃCUCH DOSTAW

Sprawdź nas! Umów się na wizytę w naszym magazynie i zobacz jak pracujemy.

WYŚLIJ