Blog

5 powodów, dla których warto wynająć powierzchnię magazynową

Nie każda firma utrzymuje własny magazyn – niektórzy przedsiębiorcy wynajmują przestrzeń magazynową, co ma uzasadnienie nie tylko ekonomiczne. Jakie jeszcze przesłanki przemawiają za wynajęciem powierzchni magazynowej?

Wielkość powierzchni magazynów w Polsce

W 2017 r. powierzchnia magazynów w Polsce przekroczyła 13,5 mln m kw. W roku ubiegłym najwięcej magazynów oddano do użytku w okolicach Warszawy, Szczecina, Poznania i na Górnym Śląsku[1]. Duża liczba nowych inwestycji świadczy o sporych potrzebach firm działających na polskim rynku i jest też bardzo dobrą wiadomością z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, czy wybudować własną halę, czy też zdecydować się na wynajem magazynu.

Nie każda firma zajmująca się produkcją lub sprzedażą produktów musi posiadać własny magazyn. Zbudowanie takiego obiektu np. przy hali produkcyjnej wiąże się z dużym kosztem i jest czasochłonne – aby powierzchnia magazynowa powstała, konieczne jest uzyskanie pozwoleń oraz znalezienie wykonawcy.

Firmy potrzebujące magazynów do prowadzenia działalności mogą skorzystać z alternatywy w postaci wynajmu powierzchni magazynowej. Dlaczego warto?

1. Wynajem magazynu jest tańszy niż jego budowa

Własna powierzchnia magazynowa jest niezbędna przede wszystkim dużym firmom – małe i średnie często mogą się bez niej obejść. Wiele zależy oczywiście od branży i planów rozwoju firmy, ale miesięczny koszt wynajmu magazynu jest często niższy niż utrzymanie własnego. Obok ceny wzniesienia stalowej konstrukcji, przedsiębiorca musi mieć na uwadze również opłaty eksploatacyjne.

Najlepszym sposobem, aby sprawdzić, czy korzystniejsza będzie budowa magazynu, czy też skorzystanie z powierzchni magazynowych do wynajęcia, jest sporządzenie symulacji kosztów każdej z opcji.

2. Dostęp do powierzchni magazynowej od zaraz

Budowa magazynu może trwać nawet kilkanaście miesięcy, zaś powierzchnia magazynowa udostępniona pod wynajem jest dostępna dla przedsiębiorcy od momentu podpisania umowy. Z uwagi na bardzo dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku, firmy nie są skazane na niekorzystne oferty – mogą liczyć na krótkoterminowe kontrakty, dzięki czemu korzystają z magazynu wyłącznie wówczas, gdy faktycznie tego potrzebują.

Szybki dostęp do powierzchni magazynowej to szczególnie istotna kwestia, gdy przedsiębiorca podpisuje nową umowę z kontrahentem. Wówczas czasu na rozbudowę już posiadanego magazynu zazwyczaj nie ma – konieczne jest skorzystanie z jednej z dostępnych ofert.

3. Powierzchnie magazynowe do wynajęcia – wybór jest ogromny

Z punktu widzenia przedsiębiorców skłaniających się do wynajmu magazynów nie bez znaczenia jest też ich lokalizacja. Ponieważ w Polsce z roku na rok rynek powierzchni magazynowych rozrasta się, wybór jest ogromny – powierzchnie magazynowe do wynajęcia są oferowane na obszarach różnych miast, a Warszawa czy Kraków to tylko przykłady.

Szeroki wybór magazynów nie tylko gwarantuje znalezienie przystępnej lokalizacji, lecz także umożliwia negocjowanie ceny. Przedsiębiorca poszukujący powierzchni magazynowej do wynajęcia może liczyć na korzystną stawkę czynszu.

4. Prawidłowe zabezpieczenie towarów

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia są projektowane i dopasowywane do potrzeb klientów. Dziś liczy się nie tylko wyposażenie magazynu w regały czy wózki widłowe – znaczenie mają także zastosowane rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo zgromadzonego towaru.

Firmy oferujące wynajem magazynu najczęściej inwestują w nowoczesne rozwiązania, np. monitoring. Skorzystanie przez przedsiębiorcę z powierzchni magazynowej oznacza, że towar jest prawidłowo zabezpieczony przed osobami trzecimi.

5. Elastyczność – wynajmuj, gdy potrzebujesz

Przedsiębiorcy nawiązują i rozwiązują współpracę z kontrahentami. Może się okazać, że choć w niektórych miesiącach roku magazyn stoi zupełnie pusty, to wciąż generuje koszty. W przypadku wynajmu magazynu taka sytuacja nie ma miejsca – długość trwania umowy z właścicielem powierzchni magazynowej może zostać dostosowana do długości współpracy z kontrahentem.

Elastyczność to kolejna zaleta, gdy mowa o wynajmie magazynu. W czasach, gdy firmy nawiązują często krótkoterminową współpracę z kontrahentami zarówno z Polski, jak i zagranicy, dostęp do nowoczesnej powierzchni magazynowej jest kluczowy.

 

[1] Businessinsider.com.pl, https://businessinsider.com.pl/firmy/sprzedaz/wielkosc-powierzchni-magazynowej-w-polsce-w-2017-roku/p4m9kw6 (dostęp 17.09.2018).